
„Стрелбище“ е квартал на София, влизащ в състава на район Триадица. Разположен е в южната, централна част на града, но не в т.нар. идеален център. Граничи на изток с бул. „П. Ю. Тодоров“ и Южния парк и един от големите пазари в София „Иван Вазов“, на юг с бул. „Гоце Делчев“, а в северозападна посока с бул. „България“.
Емблематични за квартала са ул. „Нишава“, ул. „Хайдушка гора“, ул. „Бадемова гора“, особено в частта около Южния парк, и ул. „Енос“, ул. „Майор Първан Тошев“, ул. „Дедеагач“, ул. „Траянова врата“, които са в близост до бул. „България“.
ИСТОРИЯ НА КВАРТАЛА
Наскоро след войните за национално обединение югозападно от кв. Иван Вазов и околовръстната жп линия до бул. „В. Лазаров“ и Красно село, както и на север до Царибродския квартал, постепенно се разраства квартал Стрелбище. Наречен е така, защото тук са стрелбищата на войниците от Първи и Шести пехотен търновски полк и спирката със същото име на околовръстната линия.
Теренът е зает от силно наводнявани пролет и есен пасища, а землището е на Боянска община, заграбено от Софийска. Най-напред се застроява най-северната част на квартала, главно с бежанци от Кукушко, Царибродско, Босилеградско и други, която започва да се нарича Първо стрелбище. Почти едновременно по на юг се застроява Второ стрелбище главно с преселници от Трънско, Царибродско и др. Застрояваните парцели частично са заграбвани. Кварталът е добре планиран, но къщите са едноетажни и към 1940 г. наброяват около 5000. Има и доста празни места.
АРХИТЕКТУРА
В архитектурно отношение кварталът е съчетание от панелно, тухлено, ЕПК и модерно строителство. Почти всички сгради в квартала са с централно топлозахранване. Първите панелни блокове са построени в края на 1960-те години, а по-новите през 1970-те и 1980-те. Монолитното и ЕПК строителство е особено активно през 1980-те години. Новото строителство е съсредоточена основно в триъгълника ул.Мила Родина – бул.България – бул.Петко Ю.Тодоров.
ИНФРАСТРУКТУРА
Стрелбище е един от най-комуникативните квартали в София. Край квартала минават трамвай 7, тролеи 2, 8 и 9, автобуси: 76, 74, 102, 83, 73, 204, 64
ОБРАЗОВАНИЕ
- 126-то ОУ „П. Ю. Тодоров“
- Национална професионална гимназия по полиграфия и фотография
- Втора английска езикова гимназия „Томас Джеферсън”