
Банкя (остар. Банки) е град в Област София, Западна България. Той е 3-ти по население град в областта след София и Нови Искър. Намира се до столицата София и е в близост до столичния ж.к. „Люлин“ и град Божурище. Той е известен балнеолечебен център. Освен града район Банкя на Столична община включва също и близките села Иваняне и Клисура. Курортът е национален център за рехабилитация на болни от сърдечно-съдови заболявания и за профилактика на застрашените от тях. Уютните хотели и ресторанти, паметниците на културата, храмовете, тенис-комплексът, националният хиподрум, минералният плаж, близостта до Люлин планина, десетките културни прояви, организирани по време на традиционните празници „Горешляци“ на минералната вода предизвикват интереса на многобройните гости на града. През 1969 г. село Банкя е обявено за град, а през 1979 г. е обособен, заедно с прилежащите села, като район на София.
ГЕОГРАФИЯ:
Банкя се намира на около 14,5 км западно от столицата София. Разположен е в подножието на Люлин планина, на брега на река Банкя. Със столицата го свързват две шосета — отклонението на Мильово ханче по пътя за Сърбия и пътят покрай кв. Филиповци. Градът е част от националната железопътна мрежа с електрифицирана линия. Град Банкя е съставен от централна част и кварталите Вердикал, Михайлово и Градоман. Разположен в подножието на Люлин планина, градът е характерен с многото зеленина и слънчеви дни. Климатът, лечебните свойства на минералните води, богатата санаториално-курортна база с високо квалифициран медицински персонал, стотиците излекувани от сърдечно-съдови и инсултни заболявания представляват най-добрата визия на града.
ИКОНОМИКА:
Градът разчита предимно на туризма и на балнеолечението. В покрайнините му се намират завод за минерална вода и други компании за напитки. В града има санаториуми и няколко хотела, от които най-добрите са „Дружба“, „Банкя Палас“,„Жеравна“, Специализирана болница за рехабилитация Банкя – Ясен.
ОБЩЕСТВЕНИ ИНСТИТУЦИИ:
- Районна администрация на район Банкя
- Районно управление на полицията
- Евроучилище „Ровел“
- 78 СОУ „Христо Смирненски“
- Професионална гимназия по туризъм „Алеко Константинов“
- Частно начално училище и детска градина „Дъга“
- 25 ОДЗ „Изворче“
ЗАБЕЛЕЖИТЕЛНОСТИ:
- Минералната баня и пощата, януари 1995 г.
- Минералната баня и пощата, януари 1995 г.
- Сградата на Минералната баня - построена през 1907 г.
- „Вазов дъб“ - любимото място за почивка на писателя Иван Вазов.
- Църква „Мчци Кирик и Юлита“ - построена през 1932 г. Осветена от софийския митрополит Стефан.
- Читалище „Отец Паисий“ - основано през 1928 г. с пръв дарител учителят Владимир Марков.
- Дивотински манастир „Света Троица“
- Клисурски манастир „Света Петка“
РЕДОВНИ СЪБИТИЯ:
- Международен фестивал на детската песен „Милион чудеса“ се провежда всяка година от 2001 г. насам. Продължава 3 дни и обикновено се провежда между 16 и 18 юни. В него участват деца от Румъния, Сърбия, Македония, Грузия и други страни.
- Всяка година в средата на юли в града се провеждат традиционните празници на минералната вода и дълголетието „Горещляци“. Известно е, че водата е най-лековита през тези най-горещи дни на годината — 15, 16 и 17 юли. Затова те са приети за празник на града.
ДРУГИ:
- В близост до центъра е разположен богатият на растителност парк „Кестени“.
- В Банкя се намират редица военни обекти.
- Връх Банкя в Антарктика е наречен в чест на града.