Павлово е квартал в южната част на София. Административно вече е част от ж.к. Бъкстон. Граничи с бул. "Цар Борис III" на северозапад и с бул. „Никола Петков“ (Околовръстен път) на юг, а на изток е бул. „България“. За квартала е характерно ниското строителство, къщи и малки кооперации. В миналото кварталът е тих и не много оживен, но в последните години бива активно застрояван като други части на София.
ТРАНСПОРТ
Има изградена велоалея до площад Руски Паметник, а от там се стига лесно до НДК и Южния парк. Трамвайни линии номер 5 (Съдебна палата–Княжево) и номер 19; тролейбус номер 2 (Павлово–Хаджи Димитър), автобус 111 (Люлин–Младост по Околовръстен път), автобуси 107 и 260.
Най-бързата връзка с автомобил до центъра е бул. Цар Борис III.
Според новия градоустройствен план се предвижда високоскоростен трамвай.
ИСТОРИЯ
Трамвайна линия № 8 Павлово — Бояна беше еднопътна с разменни коловози на две от междинните спирки и два глухи коловоза на последната спирка в Бояна, до училище „Ц. Церковски“. Трасето ѝ не е запазено, защото точно по него сега минава бул. Пушкин. Отклонението от линия 5 беше от път 2, като преди него имаше S-ка между п1 и п2. Линията са обслужваше от изолирани мотриси — отначало Сименс, по-късно ВВС, ДТО и MAN, във всеки случай такива с кнорова спирачка, тъй като наклонът беше 40-45‰, при който не може да са разчита само на реостат. Мотрисите домуваха в депо „Красно село“. Преместването му в Красна поляна през 1976 г. горе-долу съвпадна със закриването на линията, като дотогава мотрисите останаха да спят в Красно село за да не обикалят цяла София до депото (връзката Овча купел — Кр. поляна още не беше построена и пътят за депото минаваше само по бул. К. Величков).
ТУРИЗЪМ
Павлово (вече ж.к. Бъкстон) е важен изходен пункт за Витоша планина. До Боянската църква има автобусен транспорт – линия №107, на която е удобно да се качите от спирка в кв. Павлово. До тази спирка се отива с трамвай №4 от кв. Орландовци, трамвай №5 от Съдебна палата, №11 от Илиянци и №19 от гара София Север, както и автобус №260 от Петте кьошета.
КУЛТУРА
Народно читалище “Витоша” - основано на 10.09.1951 година. Обслужва 15 000 жители в кварталите "Бъкстон", "Павлово", "Манастирски ливади". Разполага с двуетажна сграда. То е един от духовните центрове в кв. Павлово и развива богата културна дейност. Благородната мисия да бъде мост между поколенията, предавайки им добрите традиции в националното културно наследство, читалище “Витоша” вече над 50 години възпитава любов към българската култура и традиции у младите хора. Дейности: Фолклорен танцов ансамбъл “София 6”; подготвителна група към ансамбъла; детска фолклорна формация “Искрица”; балет “Криция”; балет “Криция – джуниър”; “Ексим шоу” – модерни, характерни, хип-хоп и брейк танци; музикална школа – пиано, синтезатор, китара, гъдулка, дудук; вокална група “Чудните калинки”; школа по керамика “При извора”; клуб “Вито хоро”. Читалище “Витоша” е инициатор и един от организаторите, на Софийския Международен фолклорен фестивал “Витоша”, който води началото си от 1996 г. Той се провежда ежегодно през месец юли. Събитието е част от културния живот на столицата. През 2003 г. читалището спечели проект към ПРООН, Министерството на културата — Ателие за народно приложно изкуство “При извора” (керамика и витражно стъкло).
В съседна Бояна живеят президентът на България, министър-председателят и председателят на Народното събрание.Национален исторически музей е в непосредствена близост, както и Националният киноцентър и къщата на Big Brother/VIP Brother (кв. Бояна).
ОБРАЗОВАНИЕ
- 5-то основно училище, на ул."Симеон Радев" No 31.