Банишора е стар софийски квартал в северозападната централна част на града.
МЕСТОПОЛОЖЕНИЕ
Банишора e един от кварталите, намиращи се в северозападната част на столицата. Разположен между бул.Княгиня Мария Луиза на изток, бул.Сливница (поречието на Владайската река) на юг, ул.Габрово и ул.Йосиф Щросмайер на запад и на север – бул.Княгиня Мария Луиза и жп.линия, квартал Банишора се намира най-близо до Централна гара и Централна автогара. Едни от големите улици в квартала са: ул. Клокотница, бул. Ген.Столетов, ул. Скопие, ул. Опълченска, ул. Щродмайер, ул. Габрово, ул. Подполк.Калитин, ул. Враня, ул. Козлодуй, ул. Майор Георги Векилски, които са и основните пътни артерии на квартала.
ИСТОРИЯ
След войните от 1912 - 1918 г. София се разраства основно в северозападна посока. Кварталът се оформя в сегашните си граници около 1921 г., когато местността е парцелирана и имотите са изкупени от прииждащи преселници от Македония, пише Светлин Кираджиев в книгата "София каквато е била". Името остава от старата Банишор махала. Друг изследовател - Георги Тахов, в труда "От Средец до София" предполага, че името Банишора датира още отпреди падането на България под турско робство. Според него то означава "бавно течаща вода" или "баня с бавно течащ извор". Тъй като поселището е най-далечният отбранителен ъгъл на някогашен Средец обаче, има предположение, че името идва от "бойниш" - "укрепено място", "ъгъл за отбрана".
КОМУНИКАЦИИ
Квартал Банишора има много добре развита транспортна мрежа. През квартала минават трамваи, автобуси и тролеи. По ул.Козлодуй например, се движат трамваи 2, 3, 18. Големият булевард Сливница свързва квартала с другите дестинации чрез редица автобуси. Други автобусни линии на бул.Христо Ботев са – 74, 78, 85, 213, 305, 313, 413 както и трамваи 3, 6, 9, 12, 19. По ул.Подполк.Калитин се движат тролеи 1 и 5, свързващи квартала с квартал Левски и Младост, а от ул.Опълченска могат да се използват автобуси 74, 86.
ОБРАЗОВАНИЕ
В квартал Банишора има 2 училища – 14 СОУ “Проф.д-р Асен Златаров” и 48 ОУ “Йосиф Ковачев”. Кварталът предлага и широк избор от детски градини – 53 ОДЗ “Дядовата ръкавичка”, 51 ЦДГ “Сарагоса”, 45 ЦДГ “Алиса”, 53 Целодневна детска ясла.
ЗДРАВЕОПАЗВАНЕ
В Банишора са разположени и няколко болнични заведения, медицински центрове и поликлиники: ІІ МБАЛ, V МБАЛ, Областният онкологичен диспансер, Националният център по хематология и трансфузиология, 7 ДКЦ.
УСЛУГИ
Пощенските клонове в квартала са ситуирани на ул. Опълченска 112 А и на Централна Гара. На ул.Клокотница 71 в квартал Банишора се намира и Дом за настаняване на малолетни и непълнолетни, а Полицейският участък Банишора – на ул. Княз Борис І 215.
В кварталът съществуват много възможности за забавление, отдих и спорт. Има възможности за фитнес, разходка в парка, разположен покрай бул. Христо Ботев, както и посещение на църквата, разположена на ул. Опълченска.
Множество обществени институции също са разположени в квартал Банишора. Едни от тях са: Столичната следствена служба, Окръжна следствена служба, Централният Софийски Затвор и Община „Сердика”, намраща се на бул. Мария Луиза.
От Дирекция “Архитектура и градоустройство” към Столична Община предвиждат изграждането на нова градинка в квартал Банишора. Също така през квартала минава река Владайска, която отделя масивите на кварталите - Овча купел, Разсадника, Красна поляна и Банишора.
На територията на град София има няколко хълмове и възвишения с малки размери, имащи значение за градския пейзаж. Те са пет на брой, като един от тези хълмове се намира с квартал Банишора – хълма Банишора, а останалите са: централното възвишение около площад “Александър Невски”, хълма Лозенец, възвишението на Слатинския редут, възвишенията на Голяма Коньовица и Малка Коньовица.
Във вътрешността на квартала има много зеленина, в дворовете на еднофамилните къщи, доста е тихо и въздухът е по-чист. Топлофикацията на квартала става от ТЕЦ-София, намираща се северно от Централна гара.
АРХИТЕКТУРА
Голямо е разнообразето от жилища в квартала. Има останали еднофамилни къщи с дворове. Наред с тях се издигат 4-6 етажни тухлени кооперации, строени преди 1990 г. и такива градени през последните 7-8 години. Голяма част от жилищния фонд в “Банишора” е от железобетон - големи 20-етажни блокове ЕПК и панелки на по 8 етажа. В много от приземните етажи на жилищните блокове има различни магазини и заведения за обществено хранене.
Едни от най-предпочитаните са 6-етажните тухлени кооперации, по-голямата част от които са разположени по протежение на ул. “Опълченска”. Жилищата в тях са просторни, топли и удобни за живеене.